NAUJAI ATVYKUSIŲ VAIKŲ ADAPTACIJA

VILNIAUS LOPŠELIS-DARŽELIS „AITVARAS“

NAUJAI ATVYKUSIŲ VAIKŲ ADAPTACIJA

Adaptacija reiškia prisitaikymą. Tai vietos pagal savo asmeninius poreikius radimas. Vaikui darželis yra nauja aplinka – nepažįstami žmonės, vieta, daiktai, dienos ritmas, veiklos formos. Jam tenka prisitaikyti prie naujų sąlygų. Adaptacijos laikotarpiu gali sutrikti miegas, apetitas, sumažėti atsparumas ligoms, pakisti elgesys, sulėtėti kalbos raida, suprimityvėti žaidimas. Adaptacijos laikotarpis gali tęstis nuo 10 dienų iki 2 – 6 mėnesių.

Adaptacija gali būti lengva, vidutinio sunkumo ir patologinė. Tai priklauso nuo to, kokio amžiaus vaikas pradėjo lankyti darželį, nuo jo sveikatos, fizinio ir psichinio išsivystymo, nuo auklėjimo šeimoje ir individualių vaiko savybių.

Nuo ko priklauso adaptacijos sunkumo lygis? Jeigu vaikas sveikas, gerai fiziškai ir psichiškai besivystantis, šeimoje yra mylimas ir gerbiamas, tada jo adaptacija yra lengva. Jei sutrikusi vaiko sveikata, jei gyvena jam nepalankiomis sąlygomis – jis adaptuojasi sunkokai. Taip pat labai jautriai atėjimą į ikimokyklinio ugdymo įstaigą išgyvena siaurame rate auginami vaikai, t.y., tokie vaikai, kurie dažnai ilgą laiką būna su vienu asmeniu – mama, močiute, aukle ir kt. Adaptacijos trukmė ir sėkmė priklauso ir nuo vaiko temperamento, todėl ir tėvai, ir pedagogai turėtų žinoti, kokie yra temperamento tipai, žinoti, kaip dirbti ir elgtis su kiekvieno temperamento tipo ugdytiniais.

PATARIMAI TĖVAMS

• Pirmą dieną atvedę vaiką susipažinkite su būsimomis auklėtojomis, dirbančiu personalu. Išsiaiškinkite dienos ritmą.
  • Vaiką prie naujos darželio aplinkos ir dienos ritmo pratinkite palaipsniui: 1 – 2 dienomis palikite vaiką darželyje 2, 3, 4 valandoms, po keleto dienų – pusdieniui. Po savaitės – palikite miegoti pietų miego.
  • Nusiteikite būsimiems pokyčiams Jūsų šeimoje. Tvirtai apsispręskite, kad Jūsų vaikas lankys lopšelį-darželį.
  • Pasitikėkite darželyje dirbančiais pedagogais ir ugdymo programa, pagal kurią jie ugdys Jūsų vaiką.
  • Venkite išankstinės neigiamos nuostatos (gal mano vaiką skriaus, blogai prižiūrės, susargdins…). Turėkite teigiamą požiūrį, nes nuo jo priklausys Jūsų vaiko nusiteikimas lankyti darželį, jo emocijų kokybė, pedagogo ir vaiko santykis – vaikas pasitiki tuo, kuo pasitiki jo artimi žmonės.
  • Pirmomis dienomis vaiką tegul veda tas šeimos narys, su kuriuo skirdamasis mažylis mažiau verkia (prie ko mažiau prisirišęs).
  • Leiskite vaikui pačiam pasirinkti norimus vilkėti drabužėlius.
  • Vaikui suprantama forma pasakykite, kuriam laikui jį paliekate. Laikykitės jam duoto pažado, kad neprarastumėte jo pasitikėjimo.
  • Būkite draugiški, linksmi ir ryžtingi atsisveikindami. Nerodykite vaikui savo nerimo, kaltės ir ašarų.
  • Būkite kantrūs ir atminkite, kad priprasti prie bet kokių pokyčių reikia laiko vieniems mažiau, kitiems daugiau. Visi esame skirtingo būdo, charakterio, temperamento.
  • Vaiką darželiui reikia ruošti iš anksto. Mažylio tėvams nereikėtų vengti susibūrimų ir renginių. Kuo dažniau vaikas bus tarp kitų suaugusiųjų ar bendraamžių, tuo lengviau išgyvens išsiskyrimą su šeima.
  • Vaiko nepasitenkinimą darželyje gali sukelti naujas dienos ritmas. Todėl įstaigos dienotvarke – kada valgoma, miegama, žaidžiama, einama pasivaikščioti – derėtų pasidomėti iš anksto ir pabandyti ja laikytis namuose.
  • Pats idealiausias neverbalinio ruošimosi darželiui būdas – lauknešėlio vaikui ruošimas – perkamos naujos basutės darželiui, Jūsų perkamas ar siuvamas maišelis apatiniams drabužėliams ir kt.
  • Kalbėkitės su auklėtojomis, išsakykite savo problemas, lūkesčius, aptarkite vaiko dieną darželyje.
  • Domėkitės vykstančia veikla, kalbėkitės su auklėtoja – po to aptarkite su vaiku. Jūsų dėmesys, paskatinimas, pagyros skatins vaiko norą ateiti į grupę ir nuveikti ką nors naujo.

ŠEIMOS IR ĮSTAIGOS BENDRADARBIAVIMAS – GARANTAS SĖKMINGAI ADAPTACIJAI IR VAIKO UGDYMUI (SI)